Проект українсько-німецького співробітництва (GIZ) «Енергоефективність у громадах»

Метою проекту «Енергоефективність у громадах ІІ», що реалізує Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ), є підтримка здатності місцевого самоврядування виконувати роль провідної сили в Україні щодо впровадження заходів з енергоефективності та покращення передумов для подальшого поширення енергетичного менеджменту в громадах.
Діяльність проекту є продовженням першої фази проекту: «Енергоефективність у громадах», яка реалізовувалась в області з 2014 року. Проект технічно та організаційно підтримує та навчає малі муніципалітети інтегрованому підходу до енергетичного менеджменту, допомагаючи створювати і вдосконалювати організаційні структури та процеси в довгостроковій перспективі. Це включає: впровадження базового та адаптованого для невеликих громад збору та моніторингу енергетичних даних; інформування та підвищення обізнаності, включаючи проведення енергетичних аудитів; розробку шляхів фінансування заходів з енергоменеджменту, включаючи подання заяв на кредити та інші програми фінансування.
В першій фазі проекту «Енергоефективність у громадах» взяв участь консорціум міст області: Миргород, Лубни, Полтава, Горішні Плавні, лідером якого виступила Полтавська обласна державна адміністрація.
В усіх містах – учасниках першої фази проекту були розроблені та впроваджені Плани дій сталого енергетичного розвитку, а також запроваджена Інформаційна система енергомоніторингу (ІСЕ).
За підтримки проекту ІСЕ з 2016 року запрацювала в обласних бюджетних закладах охорони здоров’я, освіти, культури та соціального захисту населення Полтавської області.
Результатом співпраці Лубенської міської ради з експертами проекту став розроблений проект «Капітальний ремонт мереж вуличного освітлення в м. Лубни шляхом технічного переоснащення світильників на основі LED технологій та впровадження загальноміської системи управління освітленням вулиць», який отримав грантове та кредитне фінансування від НЕФКО та ЄБРР як адміністратора фонду Е5Р.
У м. Горішні Плавні за участі проекту була проведена реконструкція системи гарячого водопостачання ДНЗ «Золота рибка», придбаний тепловий насос в цей навчальний заклад.
Проведено ряд інформаційних та навчальних заходів за участю експертів проекту «Енергоефективність у громадах» з питань діяльності у сфері енергозбереження та енергоефективності комунальних, бюджетних закладів та ОСББ.
Роботу Полтавської облдержадміністрації, як лідера консорціуму високо оцінили міжнародні партнери, та присвоєнням звання «ENERGY EXPERT» за час виконання проекту.
З 2017 року розпочата реалізація другої фази проекту – «Енергоефективність у громадах ІІ», учасниками якої стали два міста області: Миргород як місто-ментор, та Гадяч як новий учасник проекту, який вивчає досвід впровадження енергоефективних заходів.
Окрім досвіду міст-менторів та демонстрації прикладів найкращої практики, муніципалітети, які прийматимуть участь у проекті, мають можливість долучитися до серії тренінгів та інших видів навчання, які охоплюють як спільні теми, так і конкретні проблеми кожного міста.
Проект працює за трьома напрямками:
- Енергетичний менеджмент у громадах.
-
Планування та реалізація заходів з енергоефективності.
Розширення спектру консультаційних послуг зовнішніх провайдерів, передусім - для малих громад: створення та функціонування комунального енергетичного менеджменту, підтримка процесів планування та реалізації заходів з енергоефективності на комунальному рівні. Окрім цього, проект проводить роз’яснювальну роботу та поширює ноу-хау серед важливих учасників ринку на комунальному рівні стосовно користі, варіантів та інструментів енергетичного менеджменту, а також питань технологій, аналізу співвідношення витрат та ефективності або проектного менеджменту. -
Механізм сприяння для зовнішніх послуг.
Механізм сприяння повинен підтримувати використання громадами місцевих енергетичних послуг та відповідного стимулювати ринок цих послуг.
Сайт проекту: https://www.giz.de/en/worldwide/57268.html
Презентація «Енергоменеджмент - вибір прогресивних міст»
Навчальні вебінари проекту: