15 лютого – День онкохворої дитини: коли варто бити на сполох

Версія для друку

15 лютого – День онкохворої дитини: коли варто бити на сполох

Онкологічні захворювання є однією з основних причин смертності у дітей та підлітків у світі. Згідно даних ВООЗ, щорічно реєструється близько 300 000 випадків онкозахворювань у дітей. Про дитячий рак, його основні види, та про те, коли варто бити на сполох розповідає Фаїна Молоданова, лікар-гематолог дитячий КНМП «Кременчуцька міська дитяча лікарня».

Незважаючи на те, що за останні 40 років рівень смертності від раку знизився майже на 70 %, він, як і раніше, залишається однією з основних причин дитячої смертності. Бо близько 30 % нововиявлених випадків онкозахворювань у дітей – це хвороба на III-IV стадіях. Запорука вчасного виявлення цієї патології – уважність та пильність батьків до скарг свого малюка. Адже саме вони першими помічають ті «дзвіночки», що зможуть врятувати життя дитині.

Дитячі онкологічні захворювання відрізняються від дорослих, в першу чергу, видами пухлин. Найчастішими злоякісними новоутвореннями у дітей вважаються лейкемія (рак крові), пухлини головного мозку та нервової системи, лімфоми (новоутворення лімфатичної системи), остеосаркома та саркома Юїнга (пухлини кісток скелету), пухлини нирок, пухлини сполучної тканини. Інші види онкологічних захворювань у дітей зустрічаються значно рідше.

Із перших місяців життя дитини, на розвиток злоякісного новоутворення можуть вказати зниження апетиту, зниження маси тіла, підвищена втомлюваність та кволість, апатія, немотивовані зміни настрою, підвищена агресивність, відмова від раніше улюблених справ, зміна поведінки, біль будь-якої локалізації: у голові, грудній клітині, кістках, суглобах, животі, поява збільшених лімфатичних вузлів, або будь- яких інших ущільнень («шишок») на тілі дитини. Про хворобу може свідчити лихоманка без ознак інфекційної патології, поява висипу, схильність до кровотеч, немотивована поява «синців», блідість шкірних покривів, анемія, неврологічні ознаки: зміни та погіршення ходи, рівноваги чи мовлення, затримка психо-фізичного розвитку.

При виявленні у дитини двох чи більше з вищезазначених скарг необхідно негайно звернутись до лікаря-педіатра. Проте не варто вдаватись до канцерофобії (нав’язливого страху захворювань злоякісними новоутвореннями), адже ці ознаки є проявами також і великої кількості інших педіатричних захворювань.

Лікування захворювання залежить від його та стадії. На цьому етапі розвитку дитяча онкологія – одна з найпрогресивніших галузей медицини. Всі заходи базуються на протокольній медицині і переважно включають в себе три компоненти. Це хіміотерапевтичне лікування, променева терапія, а також хірургічні втручання.

 

Пресцентр ДОЗ Полтавської ОДА

 

угору ↑

14.02.2020