Грудне вигодовування – запорука якості та тривалості життя

Версія для друку

Раціональне харчування дітей першого року життя є однією з головних умов їхнього гармонійного росту, оптимального психомоторного та інтелектуального розвитку, стійкості до дії інфекцій та різних несприятливих факторів навколишнього середовища.На цей вік припадає період найбільш інтенсивного росту і розвитку організму, всі органи та системи працюють напружено, дитячий організм є дуже вразливим. Протягом усього існування людства саме грудне вигодовування забезпечувало дитині виживання і здоров’я.

Материнське молоко – «золотий стандарт» фізіологічного адекватного харчування. Воно містить не тільки усі необхідні поживні речовини в ідеально збалансованому співвідношенні, а й цілий комплекс захисних факторів та біологічно активних сполук. Воно виконує адаптаційну регулюючу функцію за рахунок вмісту ферментів, гормонів, ростових факторів.

Білковий, жировий, вуглеводний компоненти жіночого молока, вітаміни, мінеральні речовини тонко та індивідуально відповідають потребам дитини. Деякі речовини у складі грудного молока – унікальні: таурин, карнітин, поліаміни, поліненасичені жирні кислоти. Вони та інші речовини є життєво необхідними для розвитку й формування центральної нервової системи, фоторецепторів сітківки ока, інших органів та систем.

Будь який інший спосіб вигодовування є трагедією і так званим «метаболічним стресом» для дитини, і вже з перших днів життя може порушити етапи розвитку малюка.

Як би максимально штучні суміші по своєму складу не були адаптовані до жіночого молока, вони не можуть повністю замінити грудне молоко, особливо за його захисними біологічними якостями. Жодна суміш не містить захисних антитіл (імуноглобулінів), що захищають дитину від бактеріальних та вірусних інфекцій.

Практично кожна жінка може виробляти молоко в достатній кількості для одного, двох і навіть більше дітей.

До найважливіших переваг грудного молока відносять оптимальний, фізіологічно збалансований склад харчових речовин, що сприяє найбільш гармонійному формуванню та функціонуванню незрілих органів і систем дитини; максимальну біодоступність всіх складових  материнського молока при мінімальних енергетичних затратах; оптимальну температуру грудного молока; наявність біологічно активних компонентів, що допомагають засвоєнню харчових речовин, своєчасному дозріванню клітини організму, формуванню правильних обмінних процесів.

Грудне молоко – це широкий комплекс захисних факторів, що оберігає дитину від бактеріальних та вірусних інфекцій, має сприятливий вплив на мікрофлору кишечника. Не менш важливо в наш час і те, що грудне вигодовування – це найменші економічні затрати.

Грудне вигодовування визначає тісний емоційний зв’язок з матір’ю, що зберігається у дитини на довгі роки, створює почуття близькості і захищеності, формує особливі відносини, які сприяють подальшій соціальній адаптації малюка.

Діти, які годуються грудним молоком, вигідно відрізняються від «штучників» більш глибокими емоційними реакціями, кращими інтелектуальними можливостями. Переваги грудного вигодовування для дитини: зниження частоти і тривалості респіраторних захворювань,  диспепсичних захворювань; можливий захист від некротичного коліту новонароджених, бактеріемії, менінгіту, ботулізму та інфекцій сечовивідних шляхів; зниження частоти випадків отитів та його рецидивів; зниження ризику синдрому раптової смерті; попередження розвитку анемії, рахіту, гіпотрофії; зниження ризику розвитку алергічних захворювань; зниження розвитку обмінних порушень – ожиріння, цукрового діабету, хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту; покращення гостроти зору, психомоторного розвитку, підвищення показників розумового розвитку; зменшення аномалій прикусу.

Жири та вуглеводи, що містяться в жіночому молоці, є важливим джерелом енергії. Вітаміни та мікроелементи грудного молока повністю до шестимісячного віку задовільняють потреби дитини.

Для здоров’я матері ранній початок грудного вигодовування – одразу після народження дитини – сприяє  більш швидкому відновленню сил після пологів; забезпечує нормальний гормональний статус та психоемоційну рівновагу жінки; прискорює скорочення матки за рахунок виділення гормону  окситоцину, чим зменшує ризик кровотечі і попереджує розвиток анемії у мами. Грудне вигодовування зменшує ризик виникнення раку молочних залоз та яєчників у жінки; позитивно впливає на масу тіла матері і повернення до маси, яка була до вагітності; має контрацептивний ефект за рахунок секреції пролактину та його гальмуючого впливу на овуляцію в післяпологовому періоді  (при виключно грудному вигодовуванні до 6 місяців). Можливе покращення мінералізації кісток та зниження ступеню вираженості остеопорозу в післяклімактеричному періоді.

Таким чином, грудне вигодовування є оптимальним  комплексним методом захисту, харчування і формування здоров’я, стимуляції нервово-психічного та інтелектуального розвитку дитини.

Грудне вигодовування – це найпотужніший і найприродніший механізм збільшення якості та тривалості життя людини.

Із 2008 року Центр ПМСД в Горішніх Плавнях має статус «Лікарня, доброзичлива до дитини» та активно впроваджує в життя Політику підтримки грудного вигодовування. Працівники нашого закладу дотримуються принципів успішного грудного вигодовування, регулярно проводяться заняття в «Школі відповідального батьківства». Створена група підтримки грудного вигодовування із медичних працівників та жінок, що успішно годують груддю.

 

Марина Каленюк,  лікар-педіатр Центру ПМСД м. Горішні Плавні

 

угору ↑

07.08.2020